نتایج جستجو برای عبارت :

مه دست چیسه دکته

ساده‌دیل وچهیته ساده‌دیل وچه که خۊجیری اینی سر مچه جی وأرس، خۊ ایجباری دؤران ٚ مئن جمعی مئن گیر دکته بؤ که میزان بسته به شرایط دگردس! یه رۊزان که ساده‌دیل وچه نیاز دأشت خؤنه بؤشۊن چۊن اینی اقامت هلأ پۊرآنؤبؤ بؤ، اینء مرخصی ندأن ؤ جمع بؤگۊتن ایندر مرخصی شؤؤن اقامتی هیسه. هرکی وی اقامت ویشتر بؤبۊن، هۊن شۊنه. رۊزان بؤشؤ ؤ بؤشؤ ؤ ساده‌دیل وچه اقامت پۊرآبؤ. اۊ رۊز جمع که نیاز دأشت مرخصی بؤشۊن، ساده‌دیل وچهء بؤگۊتن ایندر مرخصی شؤؤن رفاقتی هیسه.
مه دَس چیسه دَکِته دیمِّ چِروک مه اشتها کور بَیّه بوسته تِروک مه لینگ وَل بَیّه بَهیمه عصاکَش مه چش مَشتِ مِیا سو دِنه پِروک ترجمه فارسیدست و صورتم را چین و چروک فرا گرفت اشتهای من کور شد و ضعیف و ناتوان شدم پایم لنگ شد و عصا را با خودم می‌کشم چشمانم را ابر فرا گرفت و نور کمی دارد دوستعلی علیخانی / آبان نود و هشت 
بخش نخست اصطلاحات/ شماره ۱ تا ۵۰
بخش دوم/ شماره ۵۱ تا ۷۰

اصطلاح ۷۱ام: «(یه‌نفر ٚ) دس ٚ کین هیسأن» مفهۊم: یکی شاگردی' گۊدن ؤ اۊن أجی کار آمۊتن. جۊمله دل: اۊن اۊسس ٚ رسۊل ٚ دس ٚ کین بئسئه. برق‌کشی سر واریده.(فارسی: اۊن شاگردی اۊستا رسۊل رؤ کرده. در برق‌کشی ماهره.)

اصطلاح ۷۲ام: «ادا کار» معنی: کاری که شایسته ؤ لایق ببۊن/ مقبۊل ببۊن جۊمله دل: أمی کار «ادا کار» نیئه. ویشتر وأنی هخسا گۊدن.(فارسی: کار ما شایسته ؤ قابل قبۊل نیست. بیشتر باید تلاش کرد.)

اص
به قلم دامنه : به نام خدا. در راستای سلسله‌نوشتارم در شکافتن لغات و واژه‌های داراب‌کلا:

اول: رِغازی. من رغازی یا رِقاضی  را در لغت نتوانستم ریشه‌یابی کنم، اما دو معنی نزدیک آن را رِواج و بازار می‌دانم. با دو مثال این لغت را تحت تعقیب قرار می‌دهم؛ نه برای بازداشت و محاکمه و حبس و زندانی و حصرش، بلکه برای نشرش!

برای رواج: مثلاً به حالت اعتراضی و اِعراضی و با طعمی از عصبانیت می‌گویند: کی این کار رِه رِقاضی دینگوهه؟ یعنی رواج داده، آورده وسط
به قلم دامنه : به نام خدا. در راستای سلسله‌نوشتارم در شکافتن لغات و واژه‌های داراب‌کلا:

اول: رِغازی. من رغازی یا رِقاضی  را در لغت نتوانستم ریشه‌یابی کنم، اما دو معنی نزدیک آن را رِواج و بازار می‌دانم. با دو مثال این لغت را تحت تعقیب قرار می‌دهم؛ نه برای بازداشت و محاکمه و حبس و زندانی و حصرش، بلکه برای نشرش!

برای رواج: مثلاً به حالت اعتراضی و اِعراضی و با طعمی از عصبانیت می‌گویند: کی این کار رِه رِقاضی دینگوهه؟ یعنی رواج داده، آورده وسط

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها